Rady dzieci dla dorosłych na czas Świąt

 

  1. Odłóż telefon i inne urządzenia elektroniczne
  2. Nie spiesz się, nie martw i nie wprowadzaj nerwowej atmosfery…
    Bezcenne opinie dzieci na temat Świąt.

 

 

Na przełomie listopada i grudnia 2019 roku Fundacja Twórcza Kobieta przeprowadziła w kilku katolickich szkołach podstawowych w Warszawie krótką ankietę na temat spędzania Świąt Bożego Narodzenia.  Ankieta była zrealizowana wśród dzieci klas IV-V. W badaniu wzięło udział prawie 200 dzieci. Pragniemy podzielić się z Wami jej wynikami, ponieważ wydają się one bardzo ciekawe i cenne w związku z nadchodzącymi Świętami.

 

Dzieci potwierdziły w ankiecie, że Święta Bożego Narodzenia są dla nich ważne i bardzo lubią ten czas w gronie bliskich, o ile rodzice mają dla nich uwagę, i nie są skupieni wyłącznie na samej oprawie, czy potrawach. Nastolatki wskazywały, że dla nich najważniejszy podczas Świąt jest wspólnie spędzony czas na rozmowie, żartach i wspólnym posiłku. Jednocześnie doceniają tradycję tj. dzielenie się opłatkiem i śpiewanie kolęd. Jak pokazała ankieta, największą radość sprawiają im nie prezenty, a widok radosnej rodziny, dobre słowa wypowiadane do siebie nawzajem, świąteczny nastrój. To, co psuje święta wg dzieci to przedświąteczne napięcie i kłótnie rodzinne.

 

Jak dzieci chciałyby spędzać ten czas?

Chciałyby po prostu być razem, rozmawiać, kolędować, zjeść wspólny posiłek, pójść na spacer czy obejrzeć razem film. To, co dla dzieci jest ważne, i podkreślały to często, to aby spotkanie odbyło się w dobrej atmosferze.

 

Czego dzieci nie lubię w tym świątecznym czasie?

To, co powoduje, że święta stają się czymś trudnym dla dzieci, to brak czasu dla siebie nawzajem, pośpiech, kłótnie, pretensje i krytykowanie. O to mają żal do rodziców. I co ciekawe, dzieci nam dorosłym wypominają patrzenie w telefon i robienie sobie zdjęć, aby potem umieścić na serwisach społecznościowych.

 

 Czego dzieci pragną podczas świąt?

Dzieci podczas spotkań rodzinnych chciałyby same decydować, do kogo się przytulą i kogo pocałują podczas składania życzeń. Zmuszanie ich do tego rodzi w nich spory dyskomfort, podobnie jak namawianie do występów przed rodziną.

 

Ostatnie pytanie w ankiecie dotyczyło rad, jakich by nam dorosłym udzielili, aby te Święta były przyjemnym, rodzinnym czasem. Oto te, które najczęściej się pojawiły:

  1. Bądź ze mną, zauważ mnie, porozmawiaj ze mną.
  2. Słuchaj mnie, gdy do Ciebie mówię.
  3. Nie krzyczcie na siebie i na mnie.
  4. Odłóż telefon i inne urządzenia elektroniczne.
  5. Nie spiesz się, nie martw i nie wprowadzaj nerwowej atmosfery i nie krytykuj, gdy się pomylę.
  6. Bądź otwarty i pozwól mi być sobą.
  7. Bądźmy dla siebie mili i mówmy sobie dobre słowa.
  8. Zaplanujmy święta wcześniej i pozwól mi Tobie pomóc.
  9. Potrzebuję więcej miłości, życzliwości i radości oraz luzu.
  10. Pamiętaj, że Jezus jest najważniejszy podczas tych świąt.

 

Spróbujmy skorzystać z tych niezwykle cennych podpowiedzi naszych dzieci, które są dobrymi obserwatorami. Zaplanujmy święta i potrawy wcześniej, też angażując w przygotowanie dzieci, bo one chcą czuć się potrzebne. Powstrzymajmy swoje negatywne emocje i spróbujmy na ten czas być życzliwi, aby nie zepsuć atmosfery i sobie, i innym. To my dorośli jesteśmy odpowiedzialni za swoje emocje. Może lepiej zrobić mniej i spokojniej, a w dobrym klimacie niż później swoje zmęczenie i frustracje odreagowywać na innych.

 

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas i od nas dorosłych zależy, czy będą to Święta, które nasze dzieci będą kiedyś wspominać jako czas z telefonem w ręku, napiętą atmosferą i brakiem czasu dla nich, czy może zapamiętają piękne, świąteczne zapachy, miłe spotkania z bliskimi bez urządzeń elektronicznych, i beztroski czas z rodzicami. Rozmowy z rodzicami świadczą o tym, że w pragniemy tego samego, co nasze dzieci. Może czas sobie na to pozwolić?

 

Życzymy na nadchodzące Święta Bożego Narodzenia zatrzymania się i skupienia na tym, co mówią i chcą nam przekazać osoby wokół nas; wyrozumiałości względem siebie i przyzwolenie sobie i innym na beztroskę. Aby Jezus i stajenka stały się centrum świątecznego czasu.

Zespół Fundacji Twórcza Kobieta